opona zwijana mtb duro

Motocykliści lub kierowcy przeróżnego rodzaju samochodów bezbłędnie wiedzą, że żeby zdołać cieszyć się swoim pojazdem podczas sezonu (czy to letniego, czy także zimowego), należy go stosownie przygotować. Wiele osób niemniej jednak nie wykorzystuje jednakowej zasady względem rowerów, a to poważny błąd. Rower, tak samo jak inne środki lokomocji, pożąda uwagi własnego właściciela – jeśli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością w czasie przeróżnych przejażdżek oraz rowerowych wypraw.

opona rowerowa duro

Wprawdzie rower to nie auto ani motor, w następstwie tego lista prac, jakie powinniśmy wykonać w trakcie przedsezonowego serwisu jest trochę krótsza. Niemniej warto się jej przyjrzeć i skonfrontować z stworzonym przez nas rowerem. Oto, o co musimy zadbać przed nawiązaniem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką warto spowodować stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – analizujemy jego naciąg. Jeśli łańcuch jest uszkodzony, zbyt luźny bądź też nadmiernie naciągnięty – należy go słusznie naciągnąć. Na domiar tego należy go nasmarować specjalnym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego żywotność.
* Opony – oprócz tradycyjnego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów odnajdziemy na oponie), należy uczynić, czy opony w rowerze nie wymagają wymiany. W przypadku pęknięć czy też przesadnego zużycia bieżnika – opony trzeba wymienić. Nie pragniemy przecież, żeby w trakcie dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posługi.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma gigantyczny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, wobec tego należy uczynić poprawność działania hamulców i stan klocków hamulcowych. Jeśli są nadmiernie wyeksploatowane – warto je wymienić.
* Sprawdzenie śrub i oświetlenia – przed pierwszą przejażdżką należałoby uczynić luz nadrzędnych śrub konstrukcji roweru, a kiedy znajdziemy poluzowane śruby – dokręcić je. Co więcej należałoby sprawić detale oświetlenia – chcemy przecież być widoczni na drodze.

To fundamentalna lista czynności, które należy zrealizować przed pierwszą przejażdżką. Po zimie należałoby też rower wnikliwie umyć oraz pokryć ochronnymi specyfikami – dzięki temu będzie poprawniej chroniony podczas całego sezonu.