nawożenie

Nawóz jest ostrożnym wydatkiem w ogólnych kosztach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Jednakże nieefektywne techniki stosowania nawozów obniżą skuteczność ich wyeksploatowania przez drzewa. Zastosowanie większych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, bowiem nieefektywne stosowanie nawozów może również zakwaszać glebę, a w dłuższym okresie truć wodę drenażową.

nawożenie magnezem

Nawozy w sadownictwie – skuteczność zastosowania

Długoterminową ripostą na dobre wykorzystanie nawozów w sadach jest właściwe przemyślenie strategii ich wykorzystywania, żeby upewnić się, że jest ona tak wydajna, jak to wyłącznie dopuszczalne – naturalnie biorąc pod uwagę warunki i możliwości. W większości sadów nawóz podawany jest bezpośrednio do gleby, rozrzucony wzdłuż linii drzew bądź wprowadzany w ramach nawadniania.

Zwykle sadownicy selekcjonują nawóz na podstawie wyników zdobytych z poprzednich lat. Bierze się także pod uwagę kwestię kosztów i rozpuszczalności w wodzie, jeżeli wybrane nawozy w sadownictwie są poświęcone do fertygacji. Mimo to innym aspektem nieraz pomijanym jest zdolność rozmaitych nawozów i składników odżywczych do przemieszczania się w glebie. Ta ich reprezentatywna mobilność może posiadać kolosalny wpływ na straty w kontekście wymywania, które są w stanie wynikać z nieodpowiednich technik stosowania nawozów i zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą w następstwie tego być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając niemniej jednak, iż zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym porządnym wskaźnikiem możliwości przemieszczania się nawozu bądź też jego składników w glebie.